Anal Lubricants: Compare Base, Texture & Compatibility

Anal lubricants reduce friction during anal play and are available in water-based, silicone-based and hybrid formulas. Texture, durability and material compatibility differ significantly.

Check the product base, ingredients and compatibility with toys and condoms before use.

Anal lubricants reduce friction during anal play and are available in water-based, silicone-based and hybrid formulas. Texture, durability and material compatibility differ significantly.

Check the product base, ingredients and compatibility with toys and condoms before use.

Close filter
No results were found for the filtering!
Anal Relax Backside Cream: Lubricant & relaxation
Anal Relax Backside Cream: Lubricant & relaxation
Experience instant relaxation and improved lubrication in the anal area with our effective Anal relaxation cream. Product description Instant anal relief Anal Relax Backside Cream is an essential Anal lubricant for anyone who loves anal...
Content 0.05 Liter (€399.00 / 1 Liter)
€19.95
Flutschi für Analsex
Flutschi for anal sex
Flutschi is one of the most famous lubricants available. It is a lubricant for anal sex. The gel is based on silicone and water. This mixture has the advantage that you can enjoy a pleasant, soft skin feeling. Due to the silicone, the...
Content 80 ml (€14.94 / 100 ml)
€11.95
Pjur Back Door Anal Lubricant
Pjur Back Door Anal Lubricant
With the Pjur Back Door Anal lubricant anal relax is announced, It is a relaxation gel for anal intercourse. The gel contains extracts of the jojoba plant. These have a nurturing and relaxing effect on your body. You get with this...
Content 0.03 Liter (€365.00 / 1 Liter)
from €10.95
Just Glide Anal 50 ml
Just Glide Anal 50 ml
Water-based lubricant with a special rectum-caring 7-herbs formula to fully enjoy anal sex. 50 ml. Displayed languages on packaging: DE,EN,DA,NL,ES,FR,IT,RU.
Content 0.05 Liter (€79.00 / 1 Liter)
€3.95
Gleitgel mit Wärmeeffekt
Durex Play Tingling - the lubricant with...
Durex is a well-known condom and lubricant manufacturer. The Durex Play Tingling is a lube with heat effect. It brings a pleasant tingling to your skin and promotes blood circulation. The affected body parts relax by the heat...
Content 0.05 Liter (€149.80 / 1 Liter)
€7.49
veganes anal Gleitgel
Just Glide - vegan anal lubricant - water based
Just links is a vegan lubricant for anal intercourse. It is free of fats and oils. If the gel leaves some residue, you can easily wash it off. The lubricant is water-based. It contains seven herbal extracts. It is a good relaxation...
Content 0.05 Liter (€139.00 / 1 Liter)
from €6.95
Just Glide-Gleitgele Set
Just Glide Lubricant Set in small format -...
Just Glide offers you many different lubricants. With this Just Glide Lubricant Set you can test three different varieties. It is a set in small format. Each tube contains only 50 ml of lubricant. So you always have something on the way...
Content 0.15 Liter (€99.67 / 1 Liter)
€14.95
Just-Glide-Set - für den besonderen Sexspaß - auf Wasserbasis
Just-Glide-Set- water based
The Just-Glide-Set offers you special sex pleasures. You can let off steam with this set in different ways. The set consists of three different lubricants. All three lubricants are water-based. You get with this gelset an odorless and...
Content 0.6 Liter (€49.92 / 1 Liter)
€29.95
Analsex Gleitgel
AQUAglide anal sex -lubricant - water based
AQUAglide anal sex is a lubricant in a 100 ml tube. It is a dermatologically and clinically tested lubricant. The lubricant is oil and grease free. It's water based. You can use it generously without fear of leaving stains behind....
Content 100 ml
€17.95
Pjur analysis me! Relaxation spray for anal intercourse
Pjur analysis me! Relaxation spray for anal...
The Pjur analysis me! allows you relaxed anal intercourse. The spray is a preparation for anal sex. It is suitable for men and women. The skin is made relaxed and stretchable with this spray. You become supple and can enjoy carefree. The...
Content 20 ml (€79.75 / 100 ml)
€15.95
Pjur relaxing anal glide - anal relax gel
Pjur relaxing anal glide - anal relax gel
The Pjur relaxing anal glide is an anal relax gel. It is applied and has a relaxing effect on the skin and muscles. The lubricant is provided with nourishing extracts of the jojoba plant. The product is particularly long-lasting. You'll...
Content 30 ml (€36.50 / 100 ml)
from €10.95
- 25.52%
Flutschi für Analsex
Flutschi for anal sex
Flutschi is one of the most famous lubricants available. It is a lubricant for anal sex. The gel is based on silicone and water. This mixture has the advantage that you can enjoy a pleasant, soft skin feeling. Due to the silicone, the...
Content 80 ml (€11.13 / 100 ml)
€8.90 €11.95
- 31.93%
BIOglide - the biological anal lubricant
BIOglide - the biological anal lubricant
Gentle, natural and effective: this anal lubricant ensures safe, pleasant gliding during anal adventures. Product description with subheadings Natural gliding pleasure for your back door BIOglide Anal is the first 100% organic,...
Content 0.08 Liter (€161.25 / 1 Liter)
€12.90 €18.95

Why anal lubricant matters

The anus does not lubricate itself. A generous amount of suitable lubricant supports smoother, more controlled movement during insertion and play.

Water-based formulas

Water-based lubricants are widely compatible with toy materials and usually easy to wash off. They may need to be reapplied during longer use.

Silicone and hybrid lubricants

Silicone-based formulas generally last longer, but compatibility with silicone toys must be checked. Hybrid products combine properties and should be assessed individually.

Choose texture and packaging

Thicker gels stay where applied more readily. Compare viscosity, dispenser, bottle size and ingredients, and stop using any product that causes irritation.

Last viewed