Buy Lubricant for Sex, Toys and Personal Preferences

Explore lubricants for different activities, toys and preferences. Compare base, texture, pack size, intended use and manufacturer compatibility details to choose a product that fits your plans.

Explore lubricants for different activities, toys and preferences. Compare base, texture, pack size, intended use and manufacturer compatibility details to choose a product that fits your plans.

Close filter
No results were found for the filtering!
Gleitgel auf Wasserbasis getestet von Cruel Reell
Just Glide: Vegan water-based personal lubricant
Enjoy natural gliding pleasure - 100% vegan with Just Glide. Product description Natural and Gentle Just Glide water-based lubricant is the perfect choice for anyone looking for a natural and gentle solution. It is 100% vegan and ideal...
Content 20 ml (€9.75 / 100 ml)
from €1.95
Durex Perfect Glide
Durex Perfect Glide
Silicone-based lubricant with a 3 times longer lasting effect. Very economical, no additional applying needed. Silky smooth and non-sticky. Condom-friendly. 50 ml.
Content 0.05 Liter (€239.80 / 1 Liter)
€11.99
Gleitgel mit Wärmeeffekt
Durex Play Tingling - the lubricant with...
Durex is a well-known condom and lubricant manufacturer. The Durex Play Tingling is a lube with heat effect. It brings a pleasant tingling to your skin and promotes blood circulation. The affected body parts relax by the heat...
Content 0.05 Liter (€149.80 / 1 Liter)
€7.49
Flutschi Gleitgel getestet von Cruel Reell
Silicone & water: long-lasting lubricity
Gentle sliding into each other from the beginning Proven lubricant with a stimulating amber scent for slippery sex pleasure for two. The improved formula is based on silicone and water and ensures long-lasting glide. Velvety-silky skin...
Content 200 ml (€6.48 / 100 ml)
€12.95
Gleitgel Wasserbasierend
AQUAglide
Rich water-based lubricant for a longer love glide. Condom-friendly, water soluble and non-greasy. Dermatologically and clinically tested. 200 ml tube. Made in Germany.
Content 125 ml (€13.56 / 100 ml)
from €16.95
pjur AQUA
pjur AQUA
Water-based body lubricant. Very rich, non-greasy, unscented, moisturising, nurtures and protects dry, stressed skin. Dermatologically and toxicologically tested. 100 ml bottle.
Content 30 ml (€23.17 / 100 ml)
from €6.95
pjur Basic water-based
pjur Basic water-based
Moisturizing, very high-yield water-based body lubricant. Very skin-friendly, protects dry and stressed skin. Grease and fragrance free and dermatologically tested. Latex condom safe.
Content 0.1 Liter (€99.50 / 1 Liter)
€9.95
Just Glide Toy Lube
Just Glide Toy Lube
Extra thick water-based lubricant that is specifically designed to be used with toys. Alcohol free.
Content 0.05 Liter (€139.00 / 1 Liter)
from €6.95
Flutschi
Flutschi
Made in Germany. 200 ml big tube. Odourless and without paraben.
Content 0.2 Liter (€74.75 / 1 Liter)
€14.95
pjur® WOMAN AQUA
pjur® WOMAN AQUA
Water-based lubricant. This body lubricant was developed especially for women's tender, sensitive skin. Properties: rich, non-greasy, unscented, moisturising, nurtures and protects dry, stressed skin. Dermatologically tested for skin and...
Content 0.1 Liter (€139.50 / 1 Liter)
€13.95
Gleitgel Wasserbasis
Durex Play
Water-based lubricant. Water-soluble, non-lipid and non-sticking. Colourless and odourless. Dermatologically tested. Corresponds to the vaginal pH-value. Safe to use with latex condoms. Medical device (CE).
Content 0.05 Liter (€129.80 / 1 Liter)
€6.49
Durex Play 2 in 1 Guarana
Durex Play 2 in 1 Guarana
Lubricant and massage gel with stimulating guarana extracts. Condom-friendly. 200 ml.
Content 0.2 Liter (€58.45 / 1 Liter)
€11.69
Porn Sperm
Porn Sperm
Fake sperm for lubrication, party fun or as a bukkake play add-on - for home or professional use. 125 ml tube.
Content 0.125 Liter (€95.60 / 1 Liter)
€11.95
Sensitive Glide
Sensitive Glide
This water-based lubricant has been specifically developed for very sensitive skin and is free from preservatives, glycerine and parabens. Dermatologically tested. 100 ml.
Content 0.1 Liter (€179.50 / 1 Liter)
€17.95
Pjur Woman
Pjur Woman
Super-concentrated personal lubricant especially designed to meet the demands of women's delicate skin. The caring formula moistures the skin and leaves it silky soft. Very suitable for the dry and stressed skin. Obtain perfect gliding...
Content 0.03 Liter (€331.67 / 1 Liter)
from €9.95
Water-based
Water-based
The lubricant for immediate enjoyment. It feels great! Just Glide water-based lubricant provides long-lasting lubrication. High-quality formula (100% vegan). It has been dermatologically tested and has the German "sehr gut" (very good)...
Content 1 Liter
€39.95
Gleitgel Wasserbasis
Water-based Just Glide 20 ml vegan
Water-based lubricant, 50 ml. Displayed languages: DE,EN,DA,NL,ES,FR,IT,RU.
Content 0.02 Liter (€166.00 / 1 Liter)
€3.32
Durex Play Warming
Durex Play Warming
For more stimulation and sensitivity! Lubricant with a stimulating warming effect that will immediately increase sensitivity. Water-soluble, non-greasy and not sticky. Safe to use with latex condoms. Odourless and colourless. 50 ml.
Content 0.05 Liter (€149.80 / 1 Liter)
from €7.49
EROS Toy Glide
EROS Toy Glide
Especially developed for silicone-made sex toys! This new lubricant combines all preferences of all EROS silicone lubricants without affect the silicone surface of different toys. It is suitable for all toys! Dermatologically tested for...
Content 0.1 Liter (€199.50 / 1 Liter)
€19.95

Buy lubricant: choose for your intended use

No lubricant automatically suits every activity, toy or condom. Compare intended use, base, texture, pack size and manufacturer details. The information for the individual product always takes precedence.

Buying guide: what to compare

Activity and preferences

First decide whether you want lubricant for sex, use with a toy or a specific activity. Texture, scent and dispensing method can also influence your choice.

Base and material compatibility

Products may be water-, silicone-, oil-based or hybrid. The manufacturer states which toys and condom materials may be used with them. Also check the care instructions for your toy.

Size and handling

Small tubes are useful for trying a product or travelling, while larger packs suit more frequent use. Tubes, bottles and pumps also offer different dispensing options.

Find specialist lubricants

For anal use, explore products specifically labelled as anal lubricant. If you want an added flavour, see flavoured lubricants. Products intended for that particular activity are listed under fisting lubricant.

Within each category, compare the base, ingredients and stated use. A category name does not replace the details for an individual product.

Condoms and toy care

When using condoms, check the stated compatibility with the specific condom material. Under toy cleaners, you can compare cleaning products for different toy materials. Follow the information supplied by every product manufacturer.

Lubricant FAQ

Can every lubricant be used with every toy?

No. Check the lubricant information together with the toy’s material and care instructions before use.

Which lubricant is suitable for condoms?

Choose only a product explicitly stated to be compatible with the relevant condom material. Check the information for both products.

When should I choose anal lubricant?

Choose it when you want a product specifically labelled for anal use. Formulation and texture vary between individual products.

Last viewed