Shop Lubricants, Toy Cleaners & Intimate Care

Explore lubricants, toy cleaners, condoms, intimate douches, massage oils and practical accessories for adult play. Compare the intended use, ingredients, format and product compatibility before choosing what suits your needs.

Explore lubricants, toy cleaners, condoms, intimate douches, massage oils and practical accessories for adult play. Compare the intended use, ingredients, format and product compatibility before choosing what suits your needs.

Close filter
No results were found for the filtering!
Flutschi Gleitgel getestet von Cruel Reell
Silicone & water: long-lasting lubricity
Gentle sliding into each other from the beginning Proven lubricant with a stimulating amber scent for slippery sex pleasure for two. The improved formula is based on silicone and water and ensures long-lasting glide. Velvety-silky skin...
Content 200 ml (€6.48 / 100 ml)
€12.95
Flutschi für Analsex
Flutschi for anal sex
Flutschi is one of the most famous lubricants available. It is a lubricant for anal sex. The gel is based on silicone and water. This mixture has the advantage that you can enjoy a pleasant, soft skin feeling. Due to the silicone, the...
Content 80 ml (€14.94 / 100 ml)
€11.95
Gleitgel auf Wasserbasis getestet von Cruel Reell
Just Glide: Vegan water-based personal lubricant
Enjoy natural gliding pleasure - 100% vegan with Just Glide. Product description Natural and Gentle Just Glide water-based lubricant is the perfect choice for anyone looking for a natural and gentle solution. It is 100% vegan and ideal...
Content 20 ml (€9.75 / 100 ml)
from €1.95
Mister B Toy Cleaner 200 ml
Mister B Toy Cleaner 200 ml
Mr. B quickly cleans the sex toy With Mr. B you have a good friend on your side. It is a toy cleaner that cleans and disinfects sex toys quickly. It is a tested product, which protects ideally against bacteria, fungi and viruses. Your...
Content 0.2 Liter (€99.75 / 1 Liter)
€19.95
Anal Relax Backside Cream: Lubricant & relaxation
Anal Relax Backside Cream: Lubricant & relaxation
Experience instant relaxation and improved lubrication in the anal area with our effective Anal relaxation cream. Product description Instant anal relief Anal Relax Backside Cream is an essential Anal lubricant for anyone who loves anal...
Content 0.05 Liter (€399.00 / 1 Liter)
€19.95
Pjur Back Door Anal Lubricant
Pjur Back Door Anal Lubricant
With the Pjur Back Door Anal lubricant anal relax is announced, It is a relaxation gel for anal intercourse. The gel contains extracts of the jojoba plant. These have a nurturing and relaxing effect on your body. You get with this...
Content 0.03 Liter (€365.00 / 1 Liter)
from €10.95
Fisting Gel
Fisting without pain with the Fisting Gel Relax
Relax is called the fisting gel in the pump dispenser. The special lubricant is in a 200 ml bottle. The pump dispenser ensures that you get the contents well portioned. The gel is suitable for anal fisting and for vaginal fisting. The...
Content 0.2 Liter (€124.75 / 1 Liter)
€24.95
Just Glide Anal 50 ml
Just Glide Anal 50 ml
Water-based lubricant with a special rectum-caring 7-herbs formula to fully enjoy anal sex. 50 ml. Displayed languages on packaging: DE,EN,DA,NL,ES,FR,IT,RU.
Content 0.05 Liter (€79.00 / 1 Liter)
€3.95
Mister B FIST Lube 500 ml
Mister B FIST Lube 500 ml
Mister B FIST is a hybrid lubricating jelly, ideal for heavier play, for instance with larger toys. Condom compatible, silky soft, not sticky or tacky, extra long lasting, non toxic, tasteless, fragrance free, hypoallergenic, oil and fat...
Content 0.5 Liter (€62.00 / 1 Liter)
€31.00
Intimdusche mit schmalem Spritzaufsatz
Simple intimate shower with narrow spray...
This intimate shower is clearly reduced to the essentials. It is simple and simple. The intimate shower is completely black. It has a narrow spray attachment. This is particularly easy to introduce. The intimate shower can be used...
€29.95
Gleitgel mit Wärmeeffekt
Durex Play Tingling - the lubricant with...
Durex is a well-known condom and lubricant manufacturer. The Durex Play Tingling is a lube with heat effect. It brings a pleasant tingling to your skin and promotes blood circulation. The affected body parts relax by the heat...
Content 0.05 Liter (€149.80 / 1 Liter)
€7.49
Lack-Laken in rot
A signaling lacquered sheet in flaming red...
With this varnish sheet you signalize your desire. It is in the color red. This color exudes eroticism and lust for sex. Spread the varnish sheets and your partner knows directly. The red sheet is made of vinyl. The material makes it an...
€36.95
Fisting Gleitmittel
Boy butter makes it slippery
Boy Butter is a gel for fisting sex. Fisting can be anal or vaginal. This gel is suitable for both methods. Boy Butter is made based on oil. It contains coconut oil and organic silicone. The lubricant becomes more slippery than water...
Content 0.118 Liter (€202.54 / 1 Liter)
€23.90
veganes anal Gleitgel
Just Glide - vegan anal lubricant - water based
Just links is a vegan lubricant for anal intercourse. It is free of fats and oils. If the gel leaves some residue, you can easily wash it off. The lubricant is water-based. It contains seven herbal extracts. It is a good relaxation...
Content 0.05 Liter (€139.00 / 1 Liter)
from €6.95
Manix Skyn Extra Lubricated 10
Manix Skyn Extra Lubricated 10
Thin condom (0.065-0.080 mm), silicon-based extra-lubrication. Material: polisysoprene (Sensoprene) - recommended for latex-allergic persons. Transparent.
€17.95
Fisting Spray
Fisting Relax Spray - enjoy relaxed
If you really want to enjoy anal fisting, you have to learn to relax. This is sometimes not easy and then requires aids, such as the Fisting Relax Spray. With this spray, the anal area is relaxed. The muscles relax and you are ready to...
Content 0.03 Liter (€731.67 / 1 Liter)
€21.95
Gleitgel Wasserbasierend
AQUAglide
Rich water-based lubricant for a longer love glide. Condom-friendly, water soluble and non-greasy. Dermatologically and clinically tested. 200 ml tube. Made in Germany.
Content 125 ml (€13.56 / 100 ml)
from €16.95
pjur AQUA
pjur AQUA
Water-based body lubricant. Very rich, non-greasy, unscented, moisturising, nurtures and protects dry, stressed skin. Dermatologically and toxicologically tested. 100 ml bottle.
Content 30 ml (€23.17 / 100 ml)
from €6.95
Fisting Gel
Fisting Gel - get in and start!
You can get started quickly with this fisting gel. It comes in a handy pot. So you do not have to pump forever to get to the content. Just get into the money and then start. For the fisting to be a sure thing, this gel is necessary. It...
Content 0.2 Liter (€99.75 / 1 Liter)
from €19.95
pjur Basic water-based
pjur Basic water-based
Moisturizing, very high-yield water-based body lubricant. Very skin-friendly, protects dry and stressed skin. Grease and fragrance free and dermatologically tested. Latex condom safe.
Content 0.1 Liter (€99.50 / 1 Liter)
€9.95
Oriental Ecstasy Massage Oil 100ml
Oriental Ecstasy Massage Oil 100ml
Rich premium massage oil with jojoba oil and long-lasting gliding properties. With a pure oriental scent, that may let your inhibition level sink. 100 ml bottle.
Content 0.1 Liter (€99.50 / 1 Liter)
€9.95
Magoon Vanille Massage Oil
Magoon Vanille Massage Oil
High-quality erotic massage oil made in Germany! Precious ingredients are caring the skin soft and smooth for long massage pleasure. In addition to that, the aphrodisiac and mood brightening vanilla scent stimulates hidden (erotic)...
Content 0.1 Liter (€99.50 / 1 Liter)
€9.95
Shiatsu Massage Oil
Shiatsu Massage Oil
High-quality massage oil for well-cared and velvety skin. The noble fragrance pampers your senses and creates an erotic atmosphere. Dermatolically and medically tested.
Content 0.25 Liter (€75.60 / 1 Liter)
€18.90
Durex Play Strawberry
Durex Play Strawberry
Lubricant with strawberry fragrance. Colourless, condom-friendly. 50 ml bottle.
Content 0.05 Liter (€149.80 / 1 Liter)
€7.49
AQUAglide banana
AQUAglide banana
Rich lubricant gel with optimal long-term gliding properties. Condom-friendly, water soluble and non-greasy. Dermatologically and clinically tested. Strawberry flavoured. 100 ml tube.
Content 0.1 Liter (€179.50 / 1 Liter)
€17.95
Just Glide Toy Lube
Just Glide Toy Lube
Extra thick water-based lubricant that is specifically designed to be used with toys. Alcohol free.
Content 0.05 Liter (€139.00 / 1 Liter)
from €6.95
Mister B FIST Extreme Lube 500 ml
Mister B FIST Extreme Lube 500 ml
Mister B FIST Extreme is a hybrid lubricating jelly with a cooling and relaxing effect, ideal for heavier play for instance with larger toys. Condom compatible, silky soft, not sticky or tacky, extra long lasting, non toxic, tasteless,...
Content 0.5 Liter (€74.00 / 1 Liter)
€37.00
pjur BACK DOOR Regenerating Anal Glide
pjur BACK DOOR Regenerating Anal Glide
Particularly made for intense anal sex and fun with toys! Premium, water-based lubricant for pleasant feelings in the anal area. The contained panthenol moisturizes and protects the stressed mucous membrane. The contained chamomile calms...
Content 0.1 Liter (€209.50 / 1 Liter)
€20.95
Lack Laken
Unique playground thanks to varnish sheets 2x2,3m
Especially if you already own pillow and blanket cover in lacquer and leather, this sheet should not be missing. It is a black lacquer sheet with dimensions of 200 x 230 cm. It is suitable for large mattresses. You can just put it over...
€36.95
Lack Kopfkissenbezug in schwarz
Dark as the Night - Vinyl Cushion Cover in black
With this cover, you have in no time a real paint pillows. Your head is well bedded and should you drool, that's not bad! This cover is made of erasable vinyl. It is a lacquer cover with the dimensions 80 x 80. The cover is suitable for...
€19.95
Schwarzes Lack Spannbettlaken
A fitted sheet for special love games
This fitted sheet has many special features. It is not meant for everyday life. With this bed sheet you can enjoy wet games. It is a paint fitted sheet. It is kept in black and has dimensions of 220 x 220 cm. The sheet includes your...
€64.95
Schwarzer Lack Bettbezug
Pleasant dreams thanks to paint duvet cover
This duvet cover will bring you hot dreams. It is a black lacquer duvet cover. It is suitable for all standard ceilings. The dimensions of the cover are 130 x 200 cm. The cover is provided with practical slot insert. The putting on of...
€59.95
Lack Laken Bordeaux-Rot
Paint sheets in Bordeaux Red 2 x 2.3m
With this pretty lacquered sheet you can seduce your partner to wet games. It is a sheet in Bordeaux red. The bed sheet measures 200 x 230 cm. It can be used flexibly because it has no clamping corners. The sheet is easy and quick to...
€36.95
Lack Laken in Lila
The lacquer sheets in Purple 200x230cm
With this bed sheet you will no longer consider a sheet secondary. This varnish sheet is the focal point of the action. This is a varnish sheet in the color purple. It looks sensual, erotic and sexy. The purple-colored sheet has...
€36.95
Xtreme Craftworks Shower Switch
Xtreme Craftworks Shower Switch
With this showerswitch you can solve a problem that a lot of people have: how to connect both your normal shower and your regular showerhead to a single douche at the same time.When you install this switch on your shower, your anal...
€18.90
Mushroom Douche
Mushroom Douche
Shower attachment mushroom head Intimate shower for clean intimate hygiene in the vaginal and anal area During the act with special practices there are always insecurities, but they really do not have to be. Hygiene and cleanliness is...
€51.00
One-Piece Douche
One-Piece Douche
Stainless steel anal showerhead out of one piece metal!
€36.00
Dosenhalter
Leather Crisco Holder
Put this on your belt and you'll never have problems with carrying Crisco to a party!
€20.00
London condom extra special 100s
London condom extra special 100s
For your intimate supply! For those who want to be extra safe. Also ideally suited for anal intercourse!
€45.49
Intimdusche mit zwei praktischen Aufsätzen
Intimate shower with two practical attachments
With this intimate shower you can discover your passion. It has two essays. One is an enema. So you can miss you an enema or clean yourself for anal sex. The other essay is for the vagina. So you can increase your desire and clean the...
€26.95
London condoms 100 pcs.
London condoms 100 pcs.
Pack of 100 strawberry flavoured high-quality condoms. Lubricated with reservoir tip.
€45.49
Elegant black intimate shower
Elegant black intimate shower
Love Shower is the name of this sparkling intimate shower. With this shower, you can enjoy tangy showering pleasure and cleanse yourself well. The essays are suitable for the hygiene needs in the intimate area as well as for wet love...
€24.95
Vakuumbett
Vacuum bed for unusual sex practices
With the vacuum bed you can try something new. It is a latex bed in black. The vacuum is generated using a standard vacuum cleaner. The vacuum cleaner must remain switched on during use. You and your partner are literally trapped in the...
€429.00
Intimdusche
Hygienically clean thanks to aluminum intimate...
Personal hygiene does not end with the washing of the outer shell. Also from the inside, a cleaning can be done. This shower is intended for the intimate area and can act as an anal shower and vaginal douche. It is a shower attachment...
€60.95
Intimdusche
The intimate shower for unusual doctor games
An intimate shower in syringe form invites you to unusual doctor games. With this Intimdusche you can perfect your role-playing games. The syringe holds 100 ml of liquid and has a length of about 20 cm. This includes two essays. The...
€24.95
Manix SKYN ORIGINAL 10pcs
Manix SKYN ORIGINAL 10pcs
Ultrathin latex-free condom - perfect for people with latex sensitivity/allergy. Made from high sensitivity Sensoprene (Polyisoprene). Transparent. 10 pcs pack. Length approx. 18 cm, Ø 5.3 cm.
€17.95
Manix SKYN Large 10pcs
Manix SKYN Large 10pcs
Thin lubricated condom made of a new elastic material: Sensoprene (polysoprene) is synthetic rubber and contains no natural latex-protein which makes it the perfect condom to latex sensitive or allergic persons. It's odour-less,...
€17.95
Just Glide-Gleitgele Set
Just Glide Lubricant Set in small format -...
Just Glide offers you many different lubricants. With this Just Glide Lubricant Set you can test three different varieties. It is a set in small format. Each tube contains only 50 ml of lubricant. So you always have something on the way...
Content 0.15 Liter (€99.67 / 1 Liter)
€14.95
1 from 3

Choose lubricants and intimate-care products to suit your needs

The right product depends on how you plan to use it. This overview helps you compare lubricants, cleaners, condoms and practical accessories without losing sight of ingredients, format and compatibility.

  • Intended use: vaginal or anal play, toys, massage, fisting or care
  • Product base: water, silicone or another formulation stated by the manufacturer
  • Compatibility: check the instructions for condoms, toys and sensitive materials
  • Format: bottle, tube, spray or single-use pack to suit your routine

Lubricants for different types of play

Texture, staying power and clean-up vary by product. Always follow the information on the individual product page and, where relevant, the toy or condom manufacturer's instructions.

Personal lubricants for versatile use

Our personal lubricants cover everyday options for sex and toys. Water-based products are often easy to wash off, while other formulations may provide a different feel or longer glide. The individual product details are decisive.

Anal lubricants

Anal lubricants are designed for anal play and are available in different consistencies. Compare the base, texture, amount and stated compatibility before buying.

Flavoured lubricants

Flavoured lubricants add a chosen flavour to intimate play. Check the ingredients, intended use and any product-specific guidance.

Fisting lubricants

Fisting lubricants are developed for an application where generous coverage and sustained glide matter. Choose the texture and pack size to match your experience and planned use.

Cleaning and preparation

Toy cleaners

Toy cleaners are made for cleaning sex toys. The right method depends on the toy material and whether the product is waterproof. Follow both manufacturers' care instructions and allow the toy to dry fully before storage.

Intimate douches

Intimate douches are practical accessories for personal preparation. Compare volume, nozzle shape and handling, use gently and clean the product thoroughly after use.

Protection, massage and useful accessories

Condoms

In the condoms category you can compare sizes, materials, surface options and pack quantities. Check the stated dimensions, expiry date and lubricant compatibility.

Massage oils

Massage oils support sensual body massage and are available with different scents and textures. They are not automatically suitable for every toy or condom material, so read the product information first.

Vinyl bedding

Vinyl bedding helps protect the bed during oilier, wetter or more elaborate play. Compare size, surface and care instructions to find a practical option.

Quick buying guide

  • Choose the product category according to the actual application.
  • Compare ingredients and avoid products you know you are sensitive to.
  • Check compatibility with condoms and toy materials before use.
  • Select a pack size that suits how often and how generously you use it.
  • Store products as directed and observe expiry or period-after-opening information.

Frequently asked questions

Which lubricant is suitable for sex toys?

That depends on the toy material and the lubricant formulation. Follow the compatibility information supplied by both manufacturers; if it is unclear, test only as directed or choose an explicitly compatible product.

Can every lubricant be used with condoms?

No. Use only products whose packaging or product description confirms compatibility with the relevant condom material.

Do I need a special toy cleaner?

Cleaning requirements vary by material, surface and waterproofing. A suitable toy cleaner can be convenient, but the toy manufacturer's care instructions remain the key reference.

What should I check when choosing an intimate douche?

Capacity, nozzle shape, ease of control and cleaning are useful comparison points. Gentle use and careful hygiene are more important than the largest possible volume.

Are massage oils suitable as lubricants?

Not automatically. Massage oils are formulated for body massage and may be incompatible with condoms or certain toy materials. Use them only for the applications stated by the manufacturer.

Last viewed