Shop Flavoured Lubricants – Compare Flavours

Explore flavoured lubricants in different flavours and sizes. Compare ingredients, intended use and the toy and condom compatibility stated by the manufacturer for your plans before buying.

Explore flavoured lubricants in different flavours and sizes. Compare ingredients, intended use and the toy and condom compatibility stated by the manufacturer for your plans before buying.

Close filter
No results were found for the filtering!
Durex Play Strawberry
Durex Play Strawberry
Lubricant with strawberry fragrance. Colourless, condom-friendly. 50 ml bottle.
Content 0.05 Liter (€149.80 / 1 Liter)
€7.49
AQUAglide banana
AQUAglide banana
Rich lubricant gel with optimal long-term gliding properties. Condom-friendly, water soluble and non-greasy. Dermatologically and clinically tested. Strawberry flavoured. 100 ml tube.
Content 0.1 Liter (€179.50 / 1 Liter)
€17.95
Frenchkiss
Frenchkiss
The sinful and mouth-watering strawberry flavour of the edible Frenchkiss lubricant makes oral intercourse more lustful and exciting for both partners. Fruity gel with food-grade quality. Water soluble, free of grease, condom-friendly...
Content 0.075 Liter (€212.67 / 1 Liter)
€15.95

Choosing a flavoured lubricant

Flavoured lubricants come in different flavours, formulations, sizes and packages. Compare the details of each product so that its flavour, intended use and handling suit your preferences and plans.

Compare flavour, size and dispenser

Flavour is a matter of personal preference. A smaller pack may be practical when trying an option, while the amount supplied and dispenser can matter more for regular use. Always base your choice on the individual product details.

Check intended use and ingredients

A flavour does not automatically mean that a product is suitable for every activity or intended to be swallowed. Look for an explicit manufacturer statement. Review the ingredient list as well, particularly if you prefer to avoid certain ingredients.

Toy and condom compatibility

Before combining products, check the guidance from both the lubricant and toy manufacturers. When using condoms, follow the compatibility information on both packages. The same checks apply regardless of flavour.

Flavoured lubricant buying guide

Compare flavour, ingredients, pack size, dispenser and stated purpose. Explore the general lubricant range for other options. If you need a product for anal use, browse anal lubricants and confirm that the individual item is intended for your plans.

Cleaning and storage

Close and store the product as directed by the manufacturer. Clean any toys according to their care instructions. Suitable products are available in the toy cleaner category.

Flavoured lubricant FAQ

Is flavoured lubricant automatically edible?

No. What matters is whether the manufacturer explicitly lists the product for the intended use. Do not rely on the flavour or product name alone.

Can it be used with every toy?

Not automatically. Check the toy's material guidance and the lubricant's compatibility information before use.

Is flavoured lubricant suitable for condoms?

This depends on the individual product. Follow both the lubricant label and the information supplied with the condom.

How should I choose a flavour?

Start with personal preference, then compare the ingredients, pack size, dispenser and stated purpose of each product.

Last viewed