Shop Anal Lubricants – Compare Textures and Sizes

Explore anal lubricants in different textures and sizes. Compare ingredients, intended use and the toy and condom compatibility stated by each manufacturer for your setup and preferences.

Explore anal lubricants in different textures and sizes. Compare ingredients, intended use and the toy and condom compatibility stated by each manufacturer for your setup and preferences.

Close filter
No results were found for the filtering!
Anal Relax Backside Cream: Lubricant & relaxation
Anal Relax Backside Cream: Lubricant & relaxation
Experience instant relaxation and improved lubrication in the anal area with our effective Anal relaxation cream. Product description Instant anal relief Anal Relax Backside Cream is an essential Anal lubricant for anyone who loves anal...
Content 0.05 Liter (€399.00 / 1 Liter)
€19.95
Flutschi für Analsex
Flutschi for anal sex
Flutschi is one of the most famous lubricants available. It is a lubricant for anal sex. The gel is based on silicone and water. This mixture has the advantage that you can enjoy a pleasant, soft skin feeling. Due to the silicone, the...
Content 80 ml (€14.94 / 100 ml)
€11.95
Pjur Back Door Anal Lubricant
Pjur Back Door Anal Lubricant
With the Pjur Back Door Anal lubricant anal relax is announced, It is a relaxation gel for anal intercourse. The gel contains extracts of the jojoba plant. These have a nurturing and relaxing effect on your body. You get with this...
Content 0.03 Liter (€365.00 / 1 Liter)
from €10.95
Just Glide Anal 50 ml
Just Glide Anal 50 ml
Water-based lubricant with a special rectum-caring 7-herbs formula to fully enjoy anal sex. 50 ml. Displayed languages on packaging: DE,EN,DA,NL,ES,FR,IT,RU.
Content 0.05 Liter (€79.00 / 1 Liter)
€3.95
Gleitgel mit Wärmeeffekt
Durex Play Tingling - the lubricant with...
Durex is a well-known condom and lubricant manufacturer. The Durex Play Tingling is a lube with heat effect. It brings a pleasant tingling to your skin and promotes blood circulation. The affected body parts relax by the heat...
Content 0.05 Liter (€149.80 / 1 Liter)
€7.49
veganes anal Gleitgel
Just Glide - vegan anal lubricant - water based
Just links is a vegan lubricant for anal intercourse. It is free of fats and oils. If the gel leaves some residue, you can easily wash it off. The lubricant is water-based. It contains seven herbal extracts. It is a good relaxation...
Content 0.05 Liter (€139.00 / 1 Liter)
from €6.95
pjur BACK DOOR Regenerating Anal Glide
pjur BACK DOOR Regenerating Anal Glide
Particularly made for intense anal sex and fun with toys! Premium, water-based lubricant for pleasant feelings in the anal area. The contained panthenol moisturizes and protects the stressed mucous membrane. The contained chamomile calms...
Content 0.1 Liter (€209.50 / 1 Liter)
€20.95
Just Glide-Gleitgele Set
Just Glide Lubricant Set in small format -...
Just Glide offers you many different lubricants. With this Just Glide Lubricant Set you can test three different varieties. It is a set in small format. Each tube contains only 50 ml of lubricant. So you always have something on the way...
Content 0.15 Liter (€99.67 / 1 Liter)
€14.95
Just-Glide-Set - für den besonderen Sexspaß - auf Wasserbasis
Just-Glide-Set- water based
The Just-Glide-Set offers you special sex pleasures. You can let off steam with this set in different ways. The set consists of three different lubricants. All three lubricants are water-based. You get with this gelset an odorless and...
Content 0.6 Liter (€49.92 / 1 Liter)
€29.95
Analsex Gleitgel
AQUAglide anal sex -lubricant - water based
AQUAglide anal sex is a lubricant in a 100 ml tube. It is a dermatologically and clinically tested lubricant. The lubricant is oil and grease free. It's water based. You can use it generously without fear of leaving stains behind....
Content 100 ml
€17.95
Pjur analysis me! Relaxation spray for anal intercourse
Pjur analysis me! Relaxation spray for anal...
The Pjur analysis me! allows you relaxed anal intercourse. The spray is a preparation for anal sex. It is suitable for men and women. The skin is made relaxed and stretchable with this spray. You become supple and can enjoy carefree. The...
Content 20 ml (€79.75 / 100 ml)
€15.95
Pjur relaxing anal glide - anal relax gel
Pjur relaxing anal glide - anal relax gel
The Pjur relaxing anal glide is an anal relax gel. It is applied and has a relaxing effect on the skin and muscles. The lubricant is provided with nourishing extracts of the jojoba plant. The product is particularly long-lasting. You'll...
Content 30 ml (€36.50 / 100 ml)
from €10.95
backdoor silicone
backdoor silicone
Slide and enjoy! Silicone-based lubricant specifically for anal sex. With valuable and relaxing jojoba extracts. Long-lasting lubrication. Safe to use with latex condoms. 100 ml. Languages on the packaging: SE/DK/NO/FI and GB.
Content 0.1 Liter (€249.50 / 1 Liter)
€24.95
- 25.52%
Flutschi für Analsex
Flutschi for anal sex
Flutschi is one of the most famous lubricants available. It is a lubricant for anal sex. The gel is based on silicone and water. This mixture has the advantage that you can enjoy a pleasant, soft skin feeling. Due to the silicone, the...
Content 80 ml (€11.13 / 100 ml)
€8.90 €11.95
- 31.93%
BIOglide - the biological anal lubricant
BIOglide - the biological anal lubricant
Gentle, natural and effective: this anal lubricant ensures safe, pleasant gliding during anal adventures. Product description with subheadings Natural gliding pleasure for your back door BIOglide Anal is the first 100% organic,...
Content 0.08 Liter (€161.25 / 1 Liter)
€12.90 €18.95

Choosing the right anal lubricant

Anal lubricants vary in texture, formulation, pack size and intended use. Compare more than price: read the details on each product page to find an option suited to your preferences, the toys you use and your plans.

Compare texture and intended use

Available products range from lighter to thicker formulations. The right texture depends on personal preference and the use specified by the manufacturer. It is also worth comparing the dispenser, suggested application and amount supplied.

Review the ingredients

Read the full ingredient list and directions before buying. If you want to avoid particular ingredients or know that you react to certain substances, base your choice on the information provided for the individual product.

Check toy and condom compatibility

Do not assume that every lubricant is suitable for every material. Check both the lubricant manufacturer's guidance and the toy's care instructions. When using condoms, also confirm the compatibility information supplied with both products.

Anal lubricant buying guide

Consider how often you expect to use the lubricant and which pack size or dispenser will be convenient. Browse the broader lubricant range for more options. Products designed for a specifically different purpose are listed under fisting lubricants; always follow the stated use of the individual item.

Cleaning and storage

Follow the storage and shelf-life instructions. Clean any toys afterwards according to their material and care guidance. Suitable products are available in the toy cleaner category.

Anal lubricant FAQ

Which texture should I choose?

There is no single best texture. Compare the product description and intended use with your own preferences.

Can every anal lubricant be used with toys?

Only use a combination when the lubricant and toy manufacturers confirm it is suitable. Pay particular attention to the toy material.

Is anal lubricant compatible with condoms?

This depends on the specific product. Check the lubricant label and the information supplied with the condoms before use.

How does it differ from fisting lubricant?

Products may differ in texture, formulation and stated purpose. The individual manufacturer's information is the deciding reference.

Last viewed